Inne szaty 

Oprócz kapłańskiego płaszcza lub sutanny istnieje kilka innych szat, które kapłan może nosić podczas nabożeństw. Szaty te są często bardzo symboliczne i służą do komunikowania roli i statusu księdza w kościele. Niektóre z najczęstszych szat kapłańskich obejmują:

1. Albę: Długa, biała szata noszona przez księży, która symbolizuje czystość i niewinność.

2. Stuła: Długa, wąska szata przypominająca szal, noszona na szyi i przewieszona przez ramiona. Stuła jest często ozdobiona symbolami lub kolorami, które reprezentują dany okres liturgiczny lub wydarzenie.

3. Ornat: Zewnętrzna szata bez rękawów noszona na albie i stulę podczas mszy. Ornat jest często zdobiony misternym haftem lub innymi elementami dekoracyjnymi.

4. Cingulum: Sznur lub szarfa noszona wokół talii, aby zabezpieczyć albę i symbolizować zaangażowanie księdza w celibat, ubóstwo i posłuszeństwo.

5. Mitra: Wysoki, spiczasty kapelusz noszony przez biskupów i innych wysokich rangą duchownych podczas niektórych wydarzeń liturgicznych.

6. Ornat: Laska noszona przez biskupów i innych wysokich rangą duchownych jako symbol ich władzy duszpasterskiej.

Szaty te różnią się wyglądem i przeznaczeniem w zależności od wyznania i specyficznych tradycji liturgicznych kościoła. Jednak wszystkie służą do komunikowania roli i statusu księdza w kościele oraz pomagają stworzyć poczucie powagi i szacunku podczas nabożeństw.

Wyświetlanie 1 - 23 of 23 produkty
Przewiń stronę