Mitra biskupia to uroczyste nakrycie głowy noszone przez biskupów w Kościele chrześcijańskim. Jest to kapelusz z wysokim czubkiem, zwykle wykonany z tkaniny lub jedwabiu, ozdobiony złotym lub srebrnym haftem, klejnotami i symbolami urzędu biskupa. Mitra symbolizuje władzę biskupa i jest znakiem jego rangi w kościele. Kształt mitry biskupiej ewoluował i może się różnić w zależności od regionu lub tradycji kościoła. Ogólnie rzecz biorąc, mitra jest podzielona na dwie części: przednią i tylną. Przednia część jest zwykle wyższa niż tylna i ma dwa punkty, które symbolizują Stary i Nowy Testament Biblii. Tylna część jest krótsza i często ma ozdobny pasek materiału zwany infula, który zwisa z tyłu głowy biskupa. Mitra biskupia jest noszona podczas ważnych ceremonii, takich jak święcenia, konsekracje i inne oficjalne okazje religijne. Jest symbolem autorytetu biskupa i reprezentuje duchową moc i mądrość, do której jest on powołany w swojej roli przywódcy kościoła.
Mitra haftowana Maryjna (1)
Mitra haftowana Maryjna (1)
Mitra haftowana krzyże (2)
Mitra haftowana krzyże (2)
Mitra haftowana Maryjna ecru (20)
Mitra haftowana Maryjna ecru (20)
Mitra bogato haftowana (3)
Mitra bogato haftowana (3)
Mitra haftowana złota (17)
Mitra haftowana złota (17)
Nakrycie głowy noszone przez księży w Kościele katolickim nazywane jest "mitrą". Mitra jest noszona podczas ceremonii liturgicznych i procesji oraz podczas niektórych części Mszy Świętej, na przykład, gdy kapłan wygłasza homilię lub otrzymuje kadzidło. Jest to znak rangi i autorytetu kapłana oraz symbolizuje jego poddanie Bogu i chęć służenia Kościołowi.
Mitra jest uroczystym nakryciem głowy noszonym przez biskupów w Kościele chrześcijańskim i symbolizuje autorytet, rangę i duchową moc biskupa. Mitra jest wykonana z tkaniny lub jedwabiu i jest ozdobiona złotym, lub srebrnym haftem, klejnotami i symbolami urzędu biskupa. Kształt mitry ewoluował i może się różnić w zależności od regionu lub tradycji kościoła.
Mitra jest noszona podczas ważnych ceremonii, takich jak święcenia, konsekracje i inne oficjalne okazje religijne. Jest znakiem duchowego autorytetu i mądrości biskupa oraz reprezentuje władzę i odpowiedzialność, do której jest on powołany w swojej roli przywódcy kościoła.